Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w badaniach medycyny pracy. Zgodnie z zapowiedziami resortu od 2025 roku do obowiązkowych badań medycyny pracy ma być włączona część badań znajdujących się w programie “Profilaktyka 40+”. Jako główny cel planowanych zmian wskazuje lepsze i skuteczniejsze monitorowanie zdrowia pracowników pod kątem leczenia otyłości i nadwagi osób po 40-tym roku życia.

Pakiet medycyny pracy miałby zostać rozszerzony o obowiązkowe badania takie jak określenie poziomu cukru, lipidogram oraz określenie wskaźnika BMI. Zmiany w badaniach medycyny pracy miałyby objąć również dodatkowe badania, takie jak między innymi mammografia, cytologia, PSA czy zdjęcie RTG płuc. Dodatkowe badania również miałyby zostać sfinansowane przez państwo, o ile ośrodek medycyny pracy przystąpi do programu profilaktycznego. W innym wypadku koszty takich badań będą obciążały pracodawcę, zgodnie z aktualnymi przepisami.

Zdjęcie przedstawia lekarza ubranego w biały fartuch, korzystającego z tabletu. Lekarz wskazuje na ekran tabletu jedną ręką, podczas gdy drugą ręką trzyma urządzenie. Poniżej tabletu znajduje się clipboard z formularzem lub dokumentem zawierającym różne pola i wpisy danych. Obok clipboardu na stole leży długopis.

Przepisy Kodeksu pracy  stanowią, że w przypadku, gdy pracownik skierowany na wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie spełnia warunki objęcia programem zdrowotnym, lekarz przeprowadzający badania lekarskie kieruje pracownika za jego zgodą do udziału w takim programie. Jeżeli pracownik wykona wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie zgodnie z programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, badania te są finansowane przez państwo (art. 229 par 6[1] Kodeksu pracy).

Termin wejścia w życie nowych przepisów określono wstępnie na 1 stycznia 2025 roku, co jednak ze względu na małe zaawansowanie prac nad projektem nie wydaje się w tej chwili możliwe.