Od 26 kwietnia 2024 roku, po nowelizacji Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika . W czasie korzystania z tego zwolnienia pracownik ma prawo do połowy wynagrodzenia. Pojawiło się natomiast pytanie, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w miesiącu, w którym zwolnienie od pracy wystąpiło.
Zgodnie z dotychczasową wykładnią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dni zwolnienia z powodu siły wyższej należało traktować jak czas przepracowany, a wynagrodzenie ustalać w kwocie faktycznej. Ostatnio jednak ZUS zmienił kierunek wyjaśnień udzielanych na infolinii, co jednak nie znajduje oficjalnego pisemnego potwierdzenia. Obecnie można uzyskać z ZUS informację, że omawiane zwolnienie należy traktować jak nieobecność usprawiedliwioną i wynagrodzenie uzupełniać.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zabrało głos i wydało 14 lutego 2024 roku stanowisko w sprawie zwolnienia od pracy z powodu pilnych spraw rodzinnych, w którym potwierdziło, że “(…) w przypadku korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej oraz usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby przy ustalaniu prawa do zasiłku przyjmuje się po uzupełnieniu albo wyłącza wynagrodzenie, w zależności od tego, czy pracownik w danym miesiącu przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy lub mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy”.