1 lipca 2023 roku Zakład Ubezpieczeń społecznych przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej.
Oznacza to, że dzięki porozumieniu można ustalić ustawodawstwo właściwego państwa siedziby pracodawcy, mimo wykonywania w państwie zamieszkania dużej części pracy. Porozumienie definiuje telepracę transgraniczną jako pracę zdalną wykonywaną z państwa zamieszkania przy zachowaniu połączenia cyfrowego ze środowiskiem pracy pracodawcy, którego siedziba znajduje się w państwie innym niż państwo zamieszkania.
Przepisy porozumienia mają zastosowanie do pracowników, którzy mając pracodawcę w państwie członkowskim innym niż ich państwo zamieszkania. Jednym warunkiem jest wykonywanie telepracy transgranicznej w wymiarze co najmniej 25%, ale poniżej 50% całkowitego czasu pracy. Drugi warunek to zamieszkiwanie w państwie, które przystąpiło do porozumienia ramowego. Siedziba pracodawcy również musi znajdować się w jednym z państw, które podpisały porozumienie.
Aby skorzystać z zapisów porozumienia osoby zainteresowane powinny złożyć do ZUS za pomocą platformy PUE lub w formie papierowej wniosek US-36, a następnie po potwierdzeniu, że spełnione są warunki określone w porozumieniu należy wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu A1, który potwierdza zastosowanie polskiego ustawodawstwa i ubezpieczenie w kraju siedziby pracodawcy.