W interpretacji z dnia 2 grudnia 2024 r. (0114-KDIP2-1.4010.558.2024.1.PK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że benefity dla B2B, czyli osób samozatrudnionych współpracujących z firmą mogą być rozliczone w kosztach podatkowych.Oznacza to, że karnety sportowe, pakiety medyczne, ubezpieczenie na życie przekazywane współpracownikom można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Są jednak pewne warunki, o których wspomniał w wydanej interpretacji fiskus.
O wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka działająca w branży IT, która współpracuje z informatykami prowadzącymi własne jednoosobowe firmy. W ramach oferowanych benefitów firma dofinansowuje współpracownikom karnety do obiektów sportowych, pakiety medyczne oraz ubezpieczenie na życie. Benefity te są zagwarantowane w umowie jako jeden z elementów wynagrodzenia informatyków. Chcąc zaliczyć benefity do kosztów uzyskania przychodów spółka wskazała, że dzięki oferowanym korzyściom łatwiej jej pozyskać i zatrzymać specjalistów, którzy dzięki dodatkowej motywacji lepiej wykonują usługi, a to przekłada się na większe przychody spółki.
Dodatkowo zagwarantowanie opieki medycznej wpływa na zmniejszenie absencji załogi, a aktywność fizyczna w ramach abonamentów sportowych obniża poziom stresu, co również przekłada się na jakość usług.
W wydanej interpretacji Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska wnioskodawcy i uznał, że benefity dla samozatrudnionych mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów. Ważne jednak, by benefity były zagwarantowane jako składnik wynagrodzenia w umowie o współpracy, gdyż jest to kluczowy aspekt, który przesądza o możliwości zastosowania tego rozwiązania.