Dłuższe urlopy dla rodziców wcześniaków: Na posiedzeniu w dniu 12 września 2024 roku odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, zakładającego wydłużenie urlopów dla rodziców wcześniaków (Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, druk nr 522).
Projekt ustawy zakłada wydłużenie matce dziecka urodzonego przedwcześnie urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż 24 tygodnie ponad podstawowy wymiar urlopu. Prawo takie miałoby przysługiwać pracownicy której dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez okres dłuższy niż 30 dni, w pierwszych 45 dniach życia. Aby skorzystać z tego uprawnienia matka musi złożyć wniosek o wydłużenie urlopu macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej po porodzie. Wniosek może być złożony do pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż na 21 dni przed upływem wymiaru podstawowego urlopu macierzyńskiego.
W określonych przypadkach również pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej po porodzie, w zakresie niewykorzystanym przez pracownicę lub odpowiednio – ubezpieczoną – matkę dziecka.
W uwagach zgłoszonych do projektu ustawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że konieczne jest doprecyzowanie pojęcia “opieka hospicyjna”, gdyż może ona być realizowana również w warunkach domowych, a w projekcie ustawy przepisy nie wskazują jasno, czy w takiej sytuacji również nabywa się prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego. ZUS zgłosił postulat, by określić w jakich placówkach powinna być realizowana opieka nad dzieckiem pozwalająca na nabycie uprawnień wynikających z projektu ustawy.
Druga uwaga Zakładu dotyczy terminu przebywania w szpitalu lub pod opieką hospicyjną przedwcześnie urodzonego dziecka. W ocenie ZUS z przepisów nie wynika, czy okres pobytu w szpitalu lub hospicjum dłuższy niż 30 dni powinien nastąpić w pierwszych 45 dniach życia dziecka, czy może rozpocząć się przed upływem 45 dni, a zakończyć się po tym terminie. Projekt ustawy nie precyzuje również, czy okres pobytu w szpitalu czy hospicjum musi być ciągły, czy może być przerywany.