Egzekucja komornicza a nagroda dla pracownika: Zgodnie z art. 87 § 3 Kodeksu pracy potrącenia komornicze mogą być dokonywane w następującej wysokości:

  • w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
  • w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Pytanie powstaje, jak dokonać potrącenia w przypadku nagrody, którą pracownik otrzymał zgodnie z przepisami art. 105 Kodeksu pracy (“Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika.“).

Egzekucja komornicza a nagroda - zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa nagroda podlega ochronie przed potrąceniami

W tej kwestii funkcjonowały dwa poglądy: pierwszy zakładający, że pracodawca powinien przekazać komornikowi pełną kwotę nagrody, gdyż nie podlega ona ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenie za pracę, i drugi, zgodnie z którym pracodawca może przekazać maksymalnie 3/5 nagrody, która jest finansowana z innych źródeł niż zakładowy fundusz nagród.

Na powyższe pytania odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w stanowisku z 17 maja 2024 roku potwierdziło, że „(…) inne składniki wynagrodzenia o charakterze nagród, przewidziane w zasadach wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy, o których także mowa w art. 105 k.p., podlegałyby ochronie według zasad ogólnych określonych w art. 87-88 k.p.”

 

Więcej o potrąceniach komorniczych można dowiedzieć się na szkoleniu Egzekucja komornicza oraz potrącenia z wynagrodzeń w praktycznych przykładach w 2024 roku