BEZPŁATNY WEBINAR – 10 pytań o uprawnienia żołnierzy WOT i AR
26 listopada | 14:30 – 15:30
WYDARZENIE BEZPŁATNE
Od 23 kwietnia br. obowiązuje ustawa o Obronie ojczyzny, która znacząco skomplikowała sytuację pracodawców związaną z odbywaniem służby wojskowej przez pracowników. Jest wiele odmian służby wojskowej, które powinny być różnie ewidencjonowane, gdyż nie zawsze będzie to urlop bezpłatny. Dodatkowo w 2024 roku pojawiły się nowe przepisy wprowadzające ulgi podatkowe oraz udogodnienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT i AR. Dlatego zapraszamy na godzinny webinar, w trakcie którego zostaną przedstawione wszystkie obowiązki pracodawcy wynikające odbywania przez pracowników różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.
Kiedy?
26 listopada 2024 r., godziny: 14:30 – 15:30
Gdzie?
Wydarzenie w formie online
Program
- Od kiedy nie trzeba wypłacać odprawy wojskowej?
- Jakie ulgi podatkowe zyskają pracodawcy zatrudniając żołnierzy WOT i AR?
- Jakie rodzaje służby wojskowej należy wpisywać w świadectwie pracy?
- Kiedy służba wojskowa musi być wpisana dwukrotnie w świadectwie pracy?
- Jak obliczyć wynagrodzenie, gdy pracownik jest powołany do zawodowej służby wojskowej i wygasa stosunek pracy?
- Jak wystawiać zaświadczenia o utraconym zarobku, gdy pracownik jest wezwany do „WKU”?
- Które rodzaje służby wojskowej pomniejszają wymiar urlopu wypoczynkowego?
- Kiedy pracownik odbywający służbę wojskową korzysta z ochrony stosunku pracy?
- Czy dokumenty dotyczące powołania do służby wojskowej powinny być przechowywane w aktach osobowych?
- Czy pracodawca może wystąpić do wojskowego centrum rekrutacji o potwierdzenie rodzaju służby wojskowej odbywanej przez pracownika?
WYKŁADOWCA:
Łukasz Prasołek – ukończył z wyróżnieniem wydział prawa UW oraz studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Organizacji w SGH, w latach 2003-2006 pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców, a w latach 2006-2015 pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 1.1.2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek. Jest autorem książek: „Czas pracy kierowców. Procedury, rozliczenia, wzory” (Wyd. C.H. BECK, 5 wydań), „Rozliczanie czasu pracy. 100 kazusów” (INFOR 2011) „Dokumentacja czasu pracy” (Wyd. C.H. BECK, 3 wydania). Jest również współautorem komentarzy naukowych do ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłkowej, wypadkowej oraz o emeryturach i rentach z FUS, a także książek dotyczących różnych aspektów prawa pracy wydawanych w serii Pogotowie Kadrowe przez Wydawnictwo ODDK. Od 15 lat prowadzi szkolenia dla specjalistów z zakresu kadr i płac z obszarów czasu pracy, wynagrodzeń, dokumentacji pracowniczej oraz różnych zagadnień kadrowych w ujęciu orzeczniczym. Przez blisko 10 lat był wykładowcą na kursach zawodowych dla specjalistów ds. kadr i płac.