Zmiany w prawie pracy w 2024 roku – warsztaty
18 marca | 10:00 – 15:00
Zapraszamy na pięciogodzinne warsztaty, w trakcie których rozwiążemy najtrudniejsze zadania związane ze zmianami w prawie pracy.
Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać uprawnienia do opieki nad dziećmi, w tym dla pracowników niepełnosprawnych. Poznaj wymogi dotyczące składania wniosków o zwolnienie z pracy z tytułu siły wyższej czy urlopu opiekuńczego i procedury obowiązujące przy udzielaniu urlopu rodzicielskiego oraz jakie są ich konsekwencje w kontekście zwolnień lekarskich i powrotu do pracy. Dowiesz się także, jak zmiany w Kodeksie pracy wpływają na szkolenia językowe, studia podyplomowe, a także na elastyczną organizację pracy.
Warsztaty ze zmian w prawie pracy to interaktywne szkolenie pozwalające uczestnikom nie tylko zapoznać się z przepisami prawa, ale także angażujące ich w dyskusje i ćwiczenia. To nie tylko zdobywanie wiedzy – to także utrwalanie informacji i świetne przygotowanie do zastosowania ich w praktyce. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem warsztatów “Zmiany w prawie pracy w 2024 roku”
18 marca 2024 r., godziny: 10:00 – 15:00
Gdzie?
szkolenie w formie online
Program
Zmiany związane z rodzicielstwem
- Jak rozliczyć uprawnienie do opieki nad dzieckiem do lat 14, jeśli pracownik niepełnosprawny z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności skorzystał z opieki przed 26 kwietnia 2023 r. w godzinach, w wymiarze 10 godzin?
- Czy w przypadku złożenia wniosku o zwolnienie od pracy z tytułu siły wyższej oraz o urlop opiekuńczy można żądać od pracownika udowodnienia przyczyn wskazanych we wnioskach?
- Z jakim wyprzedzeniem powinny być składane wnioski o zwolnienie z tytułu siły wyższej oraz wnioski o urlop opiekuńczy?
- Czy zwolnienie z tytułu siły wyższej na wypadek dziecka mogą wziąć obydwoje rodzice?
- W ilu miejscach w świadectwie pracy należy wpisać urlop opiekuńczy?
- Jakie są skutki wpłynięcia zwolnienia lekarskiego w okresie, na który pracownik wcześniej złożył wniosek o 3 dni urlopu opiekuńczego?
- Czy matka po urlopie macierzyńskim może wykorzystać urlop wypoczynkowy, następnie zasiłek opiekuńczy na chore dziecko i dopiero potem skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
- Z jakiego wymiaru: 9 tygodni czy 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego może skorzystać ojciec, jeśli matka dziecka jest studentką i nie jest ubezpieczona, a więc nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia tego dziecka?
- Czy zaświadczenie z ustawy „Za życiem” powinno być przechowywane w dokumentacji zasiłkowej lub w aktach osobowych pracownika?
- Czy urlop rodzicielski ojca w wymiarze 9 tygodni może być dzielony na części i wykorzystywany w dniach?
- Jaka będzie podstawa wymiaru zasiłku rodzicielskiego w sytuacji, gdy matka wróciła do pracy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, ale nie wzięła ani dnia urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka?
- Czy pracownik może zrezygnować w urlopu rodzicielskiego z dnia na dzień, wrócić do pracy na 1 miesiąc w celu wykonania jakiegoś projektu, a następnie kontynuować urlop rodzicielski?
- Jak wykazać w świadectwie pracy uprawnienie do odroczonego urlopu rodzicielskiego, jeśli pracownik ma takie prawo z tytułu odroczenia części urlopu na dziecko urodzone w 2021 r., a odchodzi z pracy z dniem 30 czerwca 2023 r.?
- Jakie będą zasady korzystania z urlopu ojcowskiego w przypadku, gdy dziecko urodziło się w dniu 25 kwietnia, a jakie gdy już 26 kwietnia?
- Czy pracownik może obniżyć etat do 7/8 na okres 12 miesięcy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego, jeśli wcześniej na to dziecko skorzystał z urlopu wychowawczego w wymiarze 2 lat?
- Czy pracownik powracający do pracy po rocznym okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego może zostać dopuszczony do pracy na innym stanowisku niż to, które zajmował, jeśli praca będzie odpowiadała jego kwalifikacjom?
Zmiany związane z czasem pracy
- Czy pracownik zatrudniony w systemie podstawowym ma prawo do dodatkowej przerwy 15-minutowej wliczanej do czasu pracy, jeśli ma zlecone w danym dniu 4 godziny nadliczbowe?
- Czy pracodawca powinien ponownie pobrać od wszystkich pracowników oświadczenia o zgodzie na nadgodziny/pracę w nocy/delegacje w związku z podwyższeniem wieku z 4 do 8 lat dzieci, których rodziców dotyczy ten przywilej?
- Czy szkolenia językowe odbywające się raz w tygodniu przez 1,5 godziny po godzinach pracy powinny być zaliczane do czasu pracy pracowników po zmianach w Kodeksie pracy, wprowadzonych od 26 kwietnia 2023 r.?
- Czy studia podyplomowe finansowane przez pracodawcę pracownikowi po zmianach przepisów Kodeksu pracy są traktowane jak obowiązkowe szkolenie i ich czas powinien zostać zaliczony do czasu pracy? Jak takie działanie wpłynie na tygodniowy odpoczynek przysługujący pracownikowi?
- Gdzie należy przechowywać wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy złożony przez pracownika niemającego dzieci oraz pracownika posiadającego dziecko w wieku 4 lat, jeśli został on złożony w ramach uprawnienia do elastycznej organizacji pracy?
- Czy z uprawnienia do elastycznej organizacji pracy może korzystać jednocześnie obydwoje rodziców?
- Czy można odmówić pracownikowi prawa do elastycznej organizacji pracy, jeśli zawnioskował on o system przerywanego czasu pracy ze względu na brak takiego systemu czasu pracy w regulaminie pracy?
- Czy wniosek o elastyczną organizację pracy może złożyć pracownik, który nie jest rodzicem dziecka i nie adoptował go, a jest to dziecko jego żony lub partnerki, z którą żyją w związku nieformalnym?
- Czym różnią się zasady odmowy pracy zdalnej udzielonej rodzicowi dziecka do lat 4 na podstawie przepisów o pracy zdalnej dla pracowników uprzywilejowanych od zasad odmowy pracy zdalnej, o którą zawnioskował pracownik w ramach elastycznej organizacji pracy?
- Jakie są zasady wcześniejszego powrotu do ogólnych zasad pracy w przypadku pracownika, do którego zastosowano elastyczną organizację pracy na 3 miesiące na jego wniosek? Czy pracownik może domagać się szybszego powrotu i w jakim przypadku?
Zmiany związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników
- Czy zawierając umowę na 3-miesięczny okres próbny pracodawca musi wpisywać do jej treści zamiar dotyczący zawarcia kolejnej umowy o pracę?
- Jakiej minimalnej długości powinna być kolejna umowa o pracę?
- O jaki czas maksymalnie może się wydłużyć umowa o pracę na okres próbny, jeśli w jej treści strony zawarły porozumienie, że przedłuża się ona o czas urlopów wypoczynkowych i innych usprawiedliwionych absencji? Jakie są obowiązki działu kadr w takim przypadku?
- Pracodawca zamierza nie przedłużyć umowy o pracę z pracownikiem, któremu umowa kończy się z dniem 30 czerwca 2023 r. Z jakim wyprzedzeniem musi poinformować pracownika o tym fakcie i czy musi podać uzasadnienie takiej decyzji?
WYKŁADOWCZYNI:
Monika Frączek – prawniczka, specjalistka prawa pracy, przepracowała ponad 16 lat jako główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w tym była uczestnikiem prac legislacyjnych (z udziałem partnerów społecznych i w parlamencie). Jest absolwentką Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych tego Uniwersytetu. Obecnie współpracuje z kancelariami prawniczymi i firmami szkoleniowymi. Od początku kariery zawodowej specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Jest autorką i współautorką artykułów i poradników (w tym książkowych) z zakresu prawa pracy, kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Współzałożycielka specjalistycznego wydawnictwa internetowego HR-Ebook poświęconego problematyce prawa pracy, podatków oraz ubezpieczeń społecznych i RODO, dla którego tworzyła i współtworzyła publikacje takie jak Rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami po zmianach w Kodeksie Pracy i Praca zdalna 177 pytań i odpowiedzi. Od wielu lat prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy.
Cena:
• 480,00 zł netto (590,40 zł z VAT) za udział w szkoleniu 1 osoby