Maksymalne temperatury w miejscu pracy: Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmieniający rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy został opublikowany w dniu 18 grudnia br. na stronach RCL (nr z wykazu 36). Celem projektu jest określenie maksymalnych temperatur, jakie mogą panować w trakcie wykonywania pracy w pomieszczeniach i poza nimi. Obowiązujące aktualnie przepisy prawa pracy regulują środki ochrony pracownika pracującego w warunkach szkodliwych mikroklimatu gorącego, lecz dotyczą pracy w wysokiej temperaturze spowodowanej czynnikami technologicznymi, a nie warunkami atmosferycznymi. Proponowane zmiany w przepisach miałyby dotyczyć ogółu pracowników.
Zgodnie projektem w pomieszczeniach ma być zapewniona odpowiednia temperatura dla określonego rodzaju pracy:
- 28°C dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych,
- 25°C dla pracy o wysokim tempie metabolizmu,
- 22°C dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Gdy temperatura w pomieszczeniach przekroczy powyższe wartości, pracodawca będzie zobowiązany do podjęcia działań takich jak instalacja klimatyzacji lub wentylacji, zapewnienie chłodnych napojów dla pracowników, dostęp do chłodnych pomieszczeń, a także skrócenie czasu pracy lub wprowadzenie dodatkowych przerw. Rozwiązania organizacyjne pracodawca będzie miał obowiązek ustalać w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową.
Natomiast praca nie będzie mogła być wykonywana jeżeli pomimo zastosowania wymienionych poniżej środków maksymalne temperatury w miejscu pracy przekroczą 35°C. Natomiast na otwartej przestrzeni w czasie występowania temperatury powyżej 32 °C, żadna praca o wysokim tempie metabolizmu lub bardzo wysokim tempie metabolizmu nie może być wykonywana.
Projekt przewiduje również rozwiązania organizacyjne i techniczne, które będą stosowane w pracy na otwartej przestrzeni – tu resort określił górną wartość temperatury na 25°C. Rozwiązania to:
- zmniejszenie obciążenia fizycznego pracą w godzinach występowania najwyższych wartości temperatury powietrza,
- dodatkowe przerwy w pracy
- skrócony czas pracy
- praca zmianowa
- odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu,
- odpoczynek w zacienionym miejscu,
- środki ochrony indywidualnej (np. kamizelki chłodzące).
Projekt wskazuje termin 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie pomieszczeń pracy oraz dokonanie aktualizacji w dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy określonymi w tym rozporządzeniu.