Minimalne wynagrodzenie za pracę 2025: Rada Ministrów przyjęła w czwartek, 13 czerwca 2024 roku propozycję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych, które mają obowiązywać w 2025 roku. Jest to ostania chwila na podjęcie kwestii wynagrodzenia minimalnego przez rząd, gdyż najpóźniej do 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego do konsultacji propozycję kwoty minimalnego wynagrodzenia na następny rok kalendarzowy.

I tak zgodnie z propozycją RM od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę miałoby wynosić 4626 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych to 30,20 złotych brutto. Oznacza to wzrost wynagrodzenia minimalnego o 326 złotych w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 roku (o 7,6 proc.), i 2,10 złotego w stosunku do stawki godzinowej obowiązującej od 1 lipca 2024 roku (o 7 proc.).

Na zdjęciu cztery słupki od najmniejszego do największego ułożone z pieniędzy. Na każdym szczycie słupka kwadrat ze strzałka kierującą się ku górze, Przy najwyższym słupku widać dłoń, która trzyma kwadrat ze strzałką.

Rada Ministrów zajęła się na posiedzeniu również projektem propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń na 2025 rok w państwowej sferze budżetowej. Propozycja rządu to średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym, czyli waloryzacja wynagrodzeń i kwot bazowych o 4,1 proc.

Zgodnie z przepisami rząd ma opublikować we wrześniu rozporządzenie dotyczące wysokości płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w Dzienniku Ustaw.

 

O planowanym wzroście płac minimalnej w 2025 pisaliśmy już we wcześniejszym artykule.

Zapraszamy na wrześniowe szkolenie: Egzekucja komornicza oraz potrącenia z wynagrodzeń w praktycznych przykładach w 2024 roku