Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2024 roku do ZUS zostało zgłoszonych 696 tysięcy umów o dzieło. Jest to najniższa liczba od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych.

W opublikowanym przez ZUS “Rejestrze umów o dzieło. Analiza danych RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku” znalazły się pełne informacje dotyczące zgłaszających umowy o dzieło i wykonawców umów o dzieło.

Zgodnie z raportem ZUS w I półroczy 2024 została przekazana do ZUS mniejsza liczba umów o dzieło. Zdjęcie przedstawia podpisywanie umowy o dzieło.

Największą grupę podmiotów zgłaszających umowy o dzieło stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS – było to aż 98 procent. Osoby fizyczne, nie będące płatnikami składek stanowiły zaledwie 1,18 procent ogółu zgłaszających. Nieznacznie częściej były zgłaszane umowy zawierane z mężczyznami (52,52 procent), a co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat.

Najwięcej osób wykonywało umowy o dzieło w sekcji informacja i komunikacja – 21,25 procent, kolejne to sekcja działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 19,89 procent, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – 13,53 procent, oraz edukacja – 11,94 procent.

Mimo spadku liczby zawieranych umów o dzieło w i półroczu 2024 roku wzrosła liczba umów o dzieło zawieranych w tym okresie z cudzoziemcami. Zwiększyła się również liczba wykonawców umów o dzieło będących cudzoziemcami.

Nie wiesz, jak prawidłowo zawierać umowy cywilnoprawne? Zapisz się na nasze szkolenie!