Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych, wprowadzający nowy obowiązek informacyjny wobec związków zawodowych trafił pod koniec kwietnia 2024 roku do Sejmu (druk sejmowy nr 2642). Projekt zmian ustawy z 23.05. 1991 o związkach zawodowych, przygotowany przez  sejmową komisję ds. cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii poszerza katalog obowiązków informacyjnych pracodawcy, uaktualniając przepisy o kwestie, które w latach 90. jeszcze nie istniały.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami art. 28 ust 1 na wniosek zakładowej organizacji związkowej pracodawca zobowiązany jest w ciągu 30 dni od otrzymania takiego wniosku do udzielenia informacji dotyczących:

  • warunków pracy i zasad wynagradzania;
  • działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanych z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian;
  • stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia;
  • działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.

W projekcie został dodany nowy obowiązek informacyjny – do art. 28 ust. 1 dopisano pkt 5, w którym wskazano, że pracodawca na wniosek zakładowej organizacji związkowej ma obowiązek udzielić informacji o „parametrach, zasadach  oraz instrukcji, które opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, mające wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie warunków pracy i płacy, dostępu do zatrudnienia i jego utrzymaniu, w tym profilowanie”

projekt ustawy wprowadzający nowy obowiązek informacyjny wobec związków zawodowych

Dostęp do informacji o stosowanych algorytmach ma zaspokoić wiedzę o panujących w zakładzie pracy normach, które mają wpływ na ocenę pracy pracownika, a także algorytmach których działanie jest wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji pod kątem wynagradzania pracowników. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie potencjalnego ryzyka dyskryminacji czy niesprawiedliwego traktowania pracowników wynikającego na przykład z błędów algorytmicznych.

Zgodnie z projektem ustawy nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

 

Chcesz przeczytać o najnowszym projekcie ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych? Zapoznaj się z ostatnim wyrokiem Sądu Najwyższego dotyczącym zaskarżenia przez związek zawodowy polityki antymobbingowej pracodawcy.