Obowiązki pracodawcy w upały: w związku ze zbliżającą się falą upałów przypominamy, jakie obowiązki nakłada w tym zakresie na pracodawców prawo. Odpowiednie regulacje znajdują się w Kodeksie pracy oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek zadbać o dostęp do zimnych napojów w nieograniczonej ilości dla pracowników, u których na stanowiskach pracy temperatura przekracza 28⁰C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni Celsjusza. Obowiązki pracodawcy w upały to również zadbanie o rolety lub żaluzje w oknach, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem pomieszczeń w których przebywają pracownicy, a w sytuacji, gdy w pomieszczeniach znajduje się instalacja klimatyzacji zadbanie o jej sprawne działanie.

Obowiązki pracodawcy w upały to między innymi zapewnienie dostępu do wody oraz zacienionego miejsca odpoczynku

Pracownikom, którzy wykonują prace na zewnątrz pracodawca powinien zapewnić w przypadku upałów środki profilaktyczne takie jak odzież ochronna przez którą przenika mniej promieni słonecznych, nakrycie głowy oraz krem z filtrem zabezpieczający przed promieniowaniem UV. Dodatkowo powinien zostać zapewniony dostęp do zacienionego miejsca do odpoczynku.

Pracodawca może również wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy lub skrócić dzień pracy, jednak nie jest to działanie obligatoryjne, a zależne od decyzji pracodawcy. Ważne by pamiętać, że skrócenie czasu pracy nie może mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia pracownika.
Mimo, że przepisy nakładają obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury, to ustawodawca nie określił maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Konkretne wartości dotyczą tylko pracowników młodocianych, którzy zgodnie z przepisami nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65 proc. Regulacje te zawarte są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
W przypadku kontroli inspekcji pracy niezapewnienie odpowiednich warunków pracy może skutkować karą grzywny od 1 do 30 tysięcy złotych.
Nowe uprawnienia dla PIP? Przeczytaj koniecznie.
O rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych pisaliśmy we wcześniejszych aktualnościach.