Ozusowanie umów zlecenia odroczone – taki komunikat został przekazany przez ministrę pracy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Budząca dużo kontrowersji reforma zakładająca pełne ozusowanie umów zlecenia oraz umów o dzieło została przesunięta w czasie.

Pełne ozusowanie umów cywilnoprawnych było jednym z elementów kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, i było zapowiadane już od kilku lat. Zgodnie z kamieniem milowym A71G wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym). Znowelizowane ustawy miały zapewnić ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, a w związku z tym, że reforma jest zapisana w KPO, to nie podlega ona rewizji. Wyjątkami, które miały nie podlegać ozusowaniu są umowy wykonywane przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat.

Zdjęcie przedstawia dwie osoby przy biurku. Jedna osoba trzyma długopis i jest w trakcie podpisywania dokumentu, podczas gdy druga osoba wskazuje palcem na określone miejsce na dokumencie. Na biurku obok dokumentu znajduje się stos banknotów, który trzyma osoba pokazująca miejsce na dokumencie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt regulacji, które miały zostać wdrożone od 1 stycznia 2025 roku. Obecnie jednak prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia tego terminu, gdyż projekt zmian wzbudził dużo kontrowersji wśród polskich przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się pomysłom oskładkowania umów o dzieło i zwiększania obciążeń związanych z umowami-zleceniami. Na tle projektu powstały również spory w samej koalicji rządzącej.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie został jeszcze opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W obecnej chwili prognozy mówią o wejściu w życie przepisów dopiero w 2026 roku.