Ozusowanie umów zlecenia odroczone – taki komunikat został przekazany przez ministrę pracy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Budząca dużo kontrowersji reforma zakładająca pełne ozusowanie umów zlecenia oraz umów o dzieło została przesunięta w czasie.
Pełne ozusowanie umów cywilnoprawnych było jednym z elementów kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, i było zapowiadane już od kilku lat. Zgodnie z kamieniem milowym A71G wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym). Znowelizowane ustawy miały zapewnić ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, a w związku z tym, że reforma jest zapisana w KPO, to nie podlega ona rewizji. Wyjątkami, które miały nie podlegać ozusowaniu są umowy wykonywane przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt regulacji, które miały zostać wdrożone od 1 stycznia 2025 roku. Obecnie jednak prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia tego terminu, gdyż projekt zmian wzbudził dużo kontrowersji wśród polskich przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się pomysłom oskładkowania umów o dzieło i zwiększania obciążeń związanych z umowami-zleceniami. Na tle projektu powstały również spory w samej koalicji rządzącej.
Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie został jeszcze opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W obecnej chwili prognozy mówią o wejściu w życie przepisów dopiero w 2026 roku.