Płaca minimalna w 2025 roku – do 15 czerwca 2024 roku Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej na 2025 rok, zgodnie z obowiązującymi przepisami. RDS ma do 15 lipca czas na przekazania do Rady Ministrów swojej propozycji, a jeśli nie tego obowiązku nie wypełni to rząd do 15 września sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia, przy czym nie może ono być niższe od pierwszej propozycji przyjętej przez Radę Ministrów.
Jednocześnie w związku z potrzebą dostosowania polskiego prawa o stanowieniu płacy minimalnej do dyrektywy Parlamentu Europejskiego, zrównującej w całej Unii Europejskiej zasady ustanawiania europejskiej płacy minimalnej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakończyło prace nad projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, który został skierowany do dalszych prac rządowych. Państwa członkowskie są zobowiązane do wdrożenia przepisów dyrektywy do 15 listopada 2024 roku. Projekt resortu wstępnie zakłada minimalne wynagrodzenie na poziomie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co jest zgodne z wytycznymi dyrektywy.
MRPiPS w oficjalnym stanowisku dla Dziennika Gazeta Prawna przekazało, że płaca minimalna w 2025 roku ustalana będzie jeszcze na obecnych zasadach, a dochodzenie do 60% średniej krajowej jako europejskiej płacy minimalnej w Polsce będzie procesem rozłożonym w czasie.
Powyższe stanowisko odnośnie płacy minimalnej zostało potwierdzone przez Premiera, który potwierdził, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku będzie praktycznie zwaloryzowane o inflację.
Obecnie wysokość płacy minimalnej ustalana jest w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość inflacji oraz, jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej, również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. Po uwzględnieniu parametrów określonych przez Radę Ministrów 30 kwietnia w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2024-2027 przy opcji maksymalnej rząd może podwyższyć najniższą krajową o sumę 5,2% i 1,03 % (inflacja, realny wzrost gospodarczy), a więc o 6,23%, co oznacza, że najniższa krajowa od 1 stycznia 2025 r. wynosić będzie 4 567,89 zł.
Z wcześniejszymi artykułami o płacy minimalnej można zapoznać się tutaj, a prawidłowego korygowania listy płac na naszym listopadowym szkoleniu.