Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało kolejną, trzecią już wersję projektu rozporządzenia o bhp, która ma na celu dostosować przepisy do zmieniających się warunków klimatycznych.
Ponieważ praca w upały staje się coraz częstsza, tak jak temperatury przekraczające 30 st. C, to konieczna stała się zmiana przepisów w tym zakresie. Obecnie obowiązujące przepisy, wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy określają tylko minimalne temperatury w miejscu pracy, nie wskazują natomiast temperatur maksymalnych. Co prawda istnieje przepis określający środki ochrony pracownika pracującego w warunkach szkodliwych mikroklimatu gorącego, ale dotyczy to pracy w wysokiej temperaturze spowodowanej czynnikami technologicznymi, a nie warunkami atmosferycznymi.
W nowym projekcie rozporządzenia pojawiła się bardzo istotna zmiana, czyli bezwzględny zakaz wykonywania pracy, gdy temperatura przekracza maksymalne wartości, określone jako 35 st. C w pomieszczeniach i 32 st. C przy pracach fizycznych na otwartej przestrzeni. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić niższej temperatury niż wskazane powyżej wartości, to jest on zobowiązany wstrzymać wykonywanie pracy przez pracowników. Jeżeli progi są przekroczone są tylko przez określony czas, to obowiązek wstrzymania prac dotyczy tylko tego czasu w którym występują przekroczenia, a nie całego dnia pracy. Natomiast jeżeli progi przekroczone są przez cały dzień pracy to pracodawca musi zwolnić pracowników do domów.
Jeżeli pracodawca nie będzie przestrzegał przepisów i będzie zmuszał pracowników do pracy mimo przekroczonych progów temperatur grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności zgodnie z art. 220 Kodeksu karnego.
Z powyższych przepisów wyłączeni będą między innymi pracownicy takich branż jak gastronomia, hotelarstwo, opieka nad dziećmi, ochrona i pilnowanie mienia, transport i komunikacja, rolnictwo i hodowla, oraz jednostki organizacyjne pomocy społecznej.
Pierwotnie zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 roku, jednak według ostatniej wersji projektu vacatio legis zostało wydłużone i nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2027 roku.