Aktywizacja seniorów na rynku pracy: Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w dniu 22 maja 2024 roku opublikowany został projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (nr UC29). Projekt jest elementem założenia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i stanowi realizację części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1

Głównym celem projektu jest wprowadzenie zmian w działaniach publicznych służb zatrudnienia, tak by dostosować je do bieżącej sytuacji na rynku pracy. Ma temu służyć między innymi program „staż plus,” polegający na ułatwieniu nabywania w ramach stażu nie tylko umiejętności, ale także kwalifikacji zawodowych, premiowanych wypłatą dodatku do stypendium dla stażysty oraz premii dla pracodawcy. Ma on docelowo zastąpić zawodowe dorosłych, który jest rzadko wykorzystywane (w 2023 r. skorzystały z niego 42 osoby). W ramach wsparcia dla osób do 30. roku życia urzędy pracy będą przeprowadzały oceny umiejętności cyfrowych osoby do 30. roku życia rejestrującej się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy.

Na zdjęciu mężczyzna w podeszłym wieku w okularach korekcyjnych, patrzący w laptop. Ubrany w biały podkoszulek, rozpiętą, jasną koszule w kartkę czerwono-niebiesko-zieloną. W tle widać białą ścianę.

Planowane jest również zniesienie powiązania osoby bezrobotnej z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania, a osoba bezrobotna będzie miała możliwość wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracowała.

W planach wskazano również unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy poprzez modernizację lub stworzenie nowego serwisu elektronicznych usług dla klienta w postaci indywidualnych kont online.

W założeniach projektu wpisana została również aktywizacja seniorów na rynku pracy, która miałaby polegać na wsparciu w zatrudnieniu seniorów w postaci dofinansowania dla przedsiębiorców. Za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy np. emeryta, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny, pracodawca będzie mógł otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, przez okres 24 miesięcy. Warunkiem skorzystania z dofinansowania będzie zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia seniora przez kolejnych 12 miesięcy po upływie okresu dofinansowania.

 

Chcesz zapoznać się z planowanymi zmianami dotyczącymi nowych zawodów szkolnictwa branżowego lub propozycją RM dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę?