Zmiany w zwolnieniach lekarskich: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (numer z wykazu RCL UD 114). Jednym z założeń projektu jest doprecyzowanie przesłanek utraty prawa do zasiłku chorobowego.

Projekt wprowadza przede wszystkim definicję pracy zarobkowej, dodając nowe ustępy 1a-1d w artykule 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Praca zarobkowa została określona jako każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania, z zastrzeżeniem, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności. Oznacza to, że pracownik będący na zwolnieniu może podjąć czynności, których zaniechanie wiązałoby się na przykład z możliwością strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta. Przykładem takich czynności może być podpisanie umowy, faktur czy innych istotnych dokumentów. Podjęcie takich czynności nie będzie skutkowało odebraniem świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Kolejną bardzo istotną zmianą jest dodany do artykułu 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustęp 1d: “W przypadku spełniania warunków do podlegania ubezpieczeniom społecznym z co najmniej dwóch tytułów do tych ubezpieczeń, niezdolność do pracy z powodu choroby dotyczy każdego z tych tytułów, chyba że wystawiający zwolnienie od pracy wskaże w orzeczeniu, że praca zarobkowa w ramach określonego tytułu może być wykonywana z uwagi na rodzaj tej pracy.” Oznacza to, że niezdolność do pracy z powodu choroby będzie orzekana w ramach określonego tytułu, a w ramach innego praca będzie mogła być wykonywana, o ile tak wskaże lekarz wystawiający zwolnienie. W takiej sytuacji osoba będąca na zwolnieniu może pobierać zasiłek chorobowy w jednym miejscu pracy, a wynagrodzenie za pracę w drugim.

Na zdjęciu widzimy osobę leżącą na łóżku lub kanapie, przykrytą białą kołdrą. Przed nią znajduje się stolik, na którym leżą okulary, blister z tabletkami, kilka pojedynczych tabletek, termometr oraz szklanka wody.

W projekcie ustawy zdefiniowane zostało także pojęcie “aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy” jako działanie utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję. Pod definicję tę nie podpadają czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okolicznościczyli na przykład dokonywanie zakupów jedzenia, leków czy wizyty u lekarzy.

Do odebrania świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie dojdzie też w przypadku, gdy osoba przebywa w innym miejscu niż wskazane w zwolnieniu jako adres pobytu w okresie niezdolności do pracy, pod warunkiem udowodnienia, że nieobecność pod wskazanym adresem była uzasadniona przyczyną zdrowotną lub czynnościami incydentalnymi.

Inne zmiany w zwolnieniach lekarskich to między innymi miejsce pobytu wskazane w zwolnieniu, którym może być adres pobytu w innym państwie  w przypadku, gdy takie są zalecenia lekarza lub inne istotne okoliczności.