W dniu 29 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji (projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Projekt przewiduje dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków wynoszące odpowiednio 8 lub 15 tygodni. Długość urlopu ma być uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub jego masy urodzeniowej. Zasiłek za okres urlopu będzie wynosił 100% podstawy zasiłku.
Zgodnie z przepisami uzupełniające urlopy dla rodziców wcześniaków będą wykorzystywane bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a do ich udzielenia wymagany będzie wniosek złożony przez rodzica. Oprócz rodziców biologicznych z wnioskiem o przyznanie dodatkowego urlopu będą mogli wystąpić również rodzice przysposabiający dziecko, opiekunowie prawni, a także rodzice zastępczy.
O uzupełniający urlop macierzyński mogą występować pracownicy-rodzice dzieci, które:
- urodziły się przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
- urodziły się po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
- urodziły się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i wymagają hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.
Stosowne przepisy dotyczące uzupełniających urlopów mają obejmować również funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji, Straży Pożarnej, Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służb Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żołnierzy zawodowych i nauczycieli.