Sprawdzanie wiarygodności kontrahenta za pomocą danych z ZUS: W dniu 24 czerwca 2025 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przygotowany w ramach pakietów ustaw deregulacyjnych (nr z wykazu RCL UDER56). Nowy projekt dotyczy uproszczenia udostępniania danych z konta płatnika składek w ZUS.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, celem zmiany jest usunięcie bariery administracyjnej polegającej na umożliwieniu systemowego mechanizmu dostępu do danych przedsiębiorcy posiadającego konto płatnika składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dla niektórych podmiotów weryfikujących sytuację gospodarczą i finansową przedsiębiorcy.
W aktualnym stanie prawnym sprawdzenie rzetelności partnera biznesowego lub kontrahenta czy też udostępnianie informacji o nim w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. salda rozliczeń na koncie płatnika składek, liczby zgłoszonych osób do ubezpieczeń w ZUS, na potrzeby na przykład oceny kredytowej wymaga wystąpienia z odpowiednim wnioskiem oraz oczekiwania na udzielenie odpowiedzi.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2025 r., poz. 350) ZUS może udostępnić dane z kont płatników składek między innymi sądom i prokuratorom, organom podatkowym, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, komornikom sądowym i organom egzekucyjnym. W projekcie powyższą listę podmiotów rozszerzono o banki, instytucje finansowe, instytucje kredytowe, instytucje pożyczkowe, a także inne podmioty (osoby prawne, jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne będące przedsiębiorcami) weryfikujące płatnika składek (przedsiębiorcę) w zakresie jego sytuacji finansowej czy gospodarczej.
Dostęp do określonych danych z kont płatników składek ma pozwolić na sprawdzanie wiarygodności kontrahenta i zweryfikowanie rzetelności jego rzetelności jako partnera biznesowego w zakresie terminowego opłacania należnych składek, do których poboru zobowiązany jest ZUS, a tym samym zweryfikowania jego płynności finansowej.
Zakres udostępnianych danych będzie ściśle określony i obejmie:
- NIP lub REGON, a w razie ich braku – PESEL
- imię i nazwisko lub skróconą nazwę firmy
- okresy rozliczeniowe oraz stan rozliczeń składek (ewentualne zaległości lub nadpłaty)
Projekt wpłynął do Sejmu w dniu 25 czerwca 2025 roku, a 7 lipca został skierowany do czytania w Komisji do Spraw Deregulacji oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.