Składka zdrowotna od sprzedaży środków trwałych: Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którego założenia zostały opublikowane w dniu 7 października br. w wykazie prac legislacyjnych rządu (nr projektu UD144) zakłada wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych. Projekt został przygotowany przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę.
Jako jeden z powodów rozpoczęcia prac nad ustawą wskazano wzrost wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od dnia 1 stycznia 2022 r., co jest wynikiem zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy podnosili wielokrotnie, że składka zdrowotna od sprzedaży środków trwałych wpływa na rentowność prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności. Dodatkowo konieczność zapłaty składki zdrowotnej od dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego, który to dochód nie jest związany z podstawową działalnością przedsiębiorcy postrzegana jest przez nich samych jako rozwiązanie niesprawiedliwe.
Proponowane w projekcie nowelizacji rozwiązania zakładają, że dla osób:
- rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- o których mowa w art. 30ca tej ustawy (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach),
dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej.
Natomiast dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Zgodnie założeniami projektu Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 roku.