Pracodawcy zatrudniający pracowników i innych ubezpieczonych powinni ustalić ich stan na 30 listopada 2024 roku. Jest to o tyle istotne, że od ustalenia liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego zależy, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2025 roku. Jeżeli płatnik na dzień 30 listopada nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, to liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia.
Płatnikiem zasiłków może być zarówno pracodawca jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co zależy od stanu zatrudnienia liczonego na dzień 30 listopada danego roku kalendarzowego. I tak zgodnie z przepisami art. 61 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłki wypłacają:
Pracodawca ustalający liczbę ubezpieczonych powinien uwzględnić:
- pracowników (w tym również uczniów),
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.
Do powyższego stanu osób zatrudnionych nie wlicza się osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych oraz duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
Stan ubezpieczonych na 30 listopada pozwala na ustalenie płatnika zasiłku na dany rok kalendarzowy i w przypadku zmiany liczby zatrudnionych w ciągu roku nie ma wpływu na zmianę płatnika składek.