Strategia migracyjna Polski 2025-2030, przedłożona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została w dniu 15 października 2024 roku przyjęta przez Radę Ministrów. Jej najważniejsze założenia to określenie dostępu do terytorium Polski, dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy, migracji edukacyjnych, integracji, obywatelstwa i repatriacji oraz kontaktu z diasporą. Celem przyjętej strategii jest stworzenie bezpiecznych i jasnych zasad imigracji do Polski, a sama migracja ma być szczegółowo kontrolowana w zakresie celu przybycia cudzoziemców oraz państw, z których przybywają.

W dokumencie zostały określone między innymi warunki dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy, poprzez określenie kryteriów dostępu, tak by uzupełniać niedobory w zawodach deficytowych i jednocześnie uniknąć kolejnych wyzwań dla stabilnej sytuacji zatrudnieniowej w Polsce. Wśród kryteriów znalazła się m.in. perspektywa wypracowania systemu punktowego, która decyduje o przyznaniu zgody na wjazd do kraju.

strategia migracyjna Polski 2025-2030 została przyjęta przez RM

Strategia migracyjna Polski 2025-2030 określa dwa kryteria dostępu – państwa i kwalifikacji. Przy kryterium państwa brane jest pod uwagę, czy Polska ma podpisaną z danym państwem umowę o readmisji (pozwala na odesłanie przebywającej nielegalnie osoby do kraju, z którego przybyła) i czy łączy to państwo z Polską współpraca gospodarcza. Natomiast kryterium kwalifikacji związane ma być z tym, jakich pracowników rynek pracy potrzebuje oraz możliwością przekwalifikowania się danego pracownika w razie takiej potrzeby.

Dokument porusza również zasady prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej przez cudzoziemców.

Strategia wskazuje również jako istotne ryzyko składanie wniosków o wydanie dokumentów legalizujących pracę tylko dla pozoru, w celu ułatwienia wjazdu do Polski i strefy Schengen. Największe kontrowersje wzbudziła deklaracja, by w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów możliwe było czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.