Przygotowanie procedury zgłoszeń wewnętrznych: Zgodnie z wydanym w dniu 5 sierpnia 2024 roku stanowiskiem Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracodawcy, zobowiązani do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych sygnalistów będą mieli na jej przygotowanie czas do dnia 1 stycznia 2025 roku. Oznacza to dłuższy czas na przygotowania niż określany początkowo przez niektórych ekspertów, wskazujących, że procedura zgłoszeń wewnętrznych powinna być gotowa na 25 września 2024 roku, czyli w dniu wejścia w życie ustawy o ochronie sygnalistów.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się z powyższą interpretacją, i potwierdziło, że podmioty prawne zobowiązane do ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych mają obowiązek ustalenia jej najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku. Jak wskazał resort w uzasadnieniu stanowiska, „Vacatio legis między publikacją ustawy a jej wejściem w życie to czas w którym ustawa już obowiązuje, ale nie wywiera jeszcze skutków prawnych wobec adresatów norm prawnych. W okresie 3 miesięcznego vacatio legis podmioty prawne mogą więc podjąć działania zmierzające do wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, w tym przykładowo rozpocząć proces konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.” Tak więc podmioty, które mają obowiązek wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych w związku z zatrudnianiem co najmniej 50 osób na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku mają czas na przygotowania do 1 stycznia 2025 roku.

Przygotowanie procedury zgłoszeń wewnętrznych należy zakończyć do 1 stycznia 2025 roku. Na zdjęciu srebrna waga z dwoma miejscami do położenia przedmiotu. Na jednym z tych miejsc leży duży czerwony gwizdek.

Data 1 stycznia 2025 roku to ostateczny termin przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych sygnalistów, a jego niedotrzymanie zgodnie z art. 58 ustawy o sygnalistach będzie podlegało karze grzywny.

Dla przypomnienia – przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładają obowiązek prawny wprowadzenia wewnętrznej procedury zgłoszeń na podmioty, zatrudniające co najmniej 50 osób na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku. Próg ten nie ma zastosowania do podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska. Podmioty te mają obowiązek utworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych przez niezależnie od liczby osób wykonujących pracę na jego rzecz, i zgodnie ze stanowiskiem resortu podmiotów tych nie dotyczy możliwość przesunięcia terminu wdrożenia procedury zgłoszeń gdyż obowiązek wprowadzenia procedury w ich przypadku jest niezależny od liczby osób zatrudnionych, ustalanej odpowiednio na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku kalendarzowego.

 

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć wdrażanie systemu obsługi zgłoszeń sygnalistów zapisz się na nasze szkolenie!