W opublikowanym przez World Economic Forum raporcie “Global Gender GAP” wskazano, że pierwsze miejsce pod względem pełnego parytetu płci utrzymuje od 16 lat Islandia, która osiągnęła w aktualnym raporcie wynik 92,6%. Jest to też jedyna gospodarka na świecie, która zlikwidowała od 2022 roku ponad 90% różnic pomiędzy płciami.
W pierwszej dziesiątce krajów, które zniwelowały najwięcej różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami znalazły się głównie kraje europejskie:
- Islandia (92,6 proc. 1. miejsce),
- Finlandia (87,9 proc. 2. miejsce),
- Norwegia (86,3 proc. 3. miejsce),
- Wielka Brytania (83,8 proc. 4. miejsce),
- Nowa Zelandia (82,7 proc. 5. miejsce),
- Szwecja (81,7 proc. 6. miejsce),
- Mołdawia (81,3 proc. 7. miejsce),
- Namibia (81,1 proc. 8. miejsce),
- Niemcy (80,3 proc. 9. miejsce),
- Irlandia (80,1 proc. 10. miejsce).
Polska uplasowała się na 45 miejscu globalnego rankingu z wynikiem 75%, co oznacza poprawę w stosunku do wcześniejszych lat, ale wciąż plasuje nas za większością krajów europejskich, gdyż Polska zajmuje obecnie 22 miejsce w Europie. Przy uwzględnieniu zmiennych kontrolnych (np. wykształcenie, wiek, doświadczenie zawodowe, wykonywany zawód, branża zatrudnienia, wielkość pracodawcy, region, a także formę własności – prywatny czy publiczny pracodawca) oznacza to, że kobiety zarabiają średnio 85 groszy za każdą złotówkę, którą otrzymują mężczyźni za tę samą pracę.
U nas właśnie zakończyła się Letnia Akademia Wynagrodzeń – Jak przygotować się do tworzenia transparentnych systemów wynagrodzeń, i to było ostatnie przedurlopowe szkolenie w naszej firmie. Chętnych do zapisów na szkolenia jesienne serdecznie zapraszamy, w tym również na jesienne szkolenie poświęcone transparentności wynagrodzeń!