Uzupełnianie stałego wynagrodzenia miesięcznego: Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 3 czerwca 2024 r. stanowisko dotyczące uzupełniania wynagrodzenia ustalonego w stałej miesięcznej kwocie w sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik miał zarówno usprawiedliwioną, jak i nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Za ten miesiąc pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek chorobowy za dni nieobecności usprawiedliwionej na podstawie zwolnienia lekarskiego. W tej sytuacji powstało pytanie, jak prawidłowo powinno wyglądać uzupełnianie stałego wynagrodzenia miesięcznego, czy należy przyjąć kwotę z umowy o pracę, czy też pomniejszyć ją o dwa dni nieobecności nieusprawiedliwionej, a jeśli tak, to jak obliczyć kwotę tego pomniejszenia.
Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
„(…) kwotę wynagrodzenia za pracę należy podzielić przez liczbę dni do przepracowania w danym miesiącu, a następnie pomnożyć przez sumę dni przepracowanych i dni niezdolności do pracy (bez dni nieusprawiedliwionej nieobecności). Przy założeniu, że pracownik miał do przepracowania 22 dni, a 3 dni był chory i 2 dni miał usprawiedliwioną nieobecność, faktycznie przepracował 17 dni.”
Wyliczenie powinno wyglądać następująco:
- Stawka z umowy : liczba dni do przepracowania = stawka dzienna brutto wynagrodzenia.
- Stawka dzienna brutto wynagrodzenia x (17 dni + 3 dni = 20 dni) = wynagrodzenie pomniejszone o dni nieobecności nieusprawiedliwionej brutto.
- Wynagrodzenie pomniejszone o dni nieobecności nieusprawiedliwionej brutto – 13,71% = wynagrodzenie, które powinno zostać przyjęte przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku w kolejnych miesiącach.