Wnioski o wakacje składkowe: Ustawa z 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw,  wprowadziła miesięczne “wakacje składkowe” dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki nowym przepisom płatnik, na podstawie wniosku złożonego za pośrednictwem PUE ZUS (wniosek RWS) może skorzystać ze zwolnienia na jeden miesiąc w roku z opłacania należnych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Uprawnionymi do skorzystania z wakacji składkowych są przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 10 osób (włącznie z przedsiębiorcą), a ich przychody rocznie nie przekroczyły w ciągu ostatnich dwóch lat 2 milionów euro.

Na zdjęciu widoczne są polskie banknoty i monety. W centrum znajduje się banknot o nominale 100 złotych, a wokół niego inne banknoty.

Zgodnie z przepisami ustawy przedsiębiorca, który chce skorzystać ze zwolnienia musi złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek w formie dokumentu elektronicznego, wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS. Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia, co oznacza, że chcąc skorzystać ze zwolnienia w grudniu należy wniosek złożyć do ZUS-u w listopadzie. ZUS będzie miał 40 dni na rozpatrzenie kompletnego wniosku, a o przyznaniu zwolnienia przedsiębiorca zostanie poinformowany również za pomocą PUE ZUS.

We wniosku o wakacje składkowe płatnik składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, i w związku z tym pojawiły się pytania, czy ZUS rozpatrzy wnioski składane przez pełnomocników, którymi mogą być też biura rachunkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z pytaniami opublikował na swojej stronie stanowisko, w którym potwierdził, że wniosek RWS złożony przez pełnomocnika (w tym biuro rachunkowe) będzie przez Zakład rozpatrywany. ZUS zakłada, że pełnomocnik dysponuje oświadczeniem płatnika o spełnianiu warunków określonych w art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także przyjmuje profesjonalny charakter działania pełnomocników/biur rachunkowych.