Czy szkolenie psa można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? W wydanej w dniu 12 lutego 2025 roku indywidualnej interpretacji (0112-KDIL2-2.4011.875.2024.2.MC) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na pytanie, czy wydatki na zakup i szkolenie psa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca-informatyk, który prowadził działalność gospodarczą w domu, będącym jednocześnie biurem i magazynem sprzętu komputerowego. By zabezpieczać dokumenty w biurze i sprzęt w magazynie przed kradzieżą, przedsiębiorca postanowił kupić psa, który miał pełnić funkcje stróża. By dodatkowo wzmocnić funkcje obronne psa odbył on specjalistyczny kurs.
Przedsiębiorca uznał, że zakup i szkolenie psa stróżującego może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ pies może zapobiec stratom wynikającym z włamań i kradzieży, i ma w związku z tym bezpośredni wpływ na stabilność firmy i możliwość generowania przychodów. Ponieważ pies jest także częścią gospodarstwa domowego, i trudno określić dokładnie, jaki czas poświęca na pełnienie funkcji stróża w firmie, to przedsiębiorca zaproponował, by rozliczyć połowę kosztów zakupu i szkolenia psa.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i potwierdził, że wydatki na zakup i szkolenie psa można wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Należy to uczynić w takiej części, w jakiej właściciel firmy wykorzystuje psa na potrzeby działalności gospodarczej, przy czym przedsiębiorca musi sam obliczyć, jaki to jest procent, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tego nie określa.
W opisanej sytuacji, jako że pies poświęca połowę swojego czasu na ochronę firmy, to do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 50 procent poniesionych wydatków na jego zakup i szkolenie.