- This event has passed.
BEZPŁATNY WEBINAR – 10 PYTAŃ O NADGODZINY ŚREDNIOTYGODNIOWE
15 maja | 12:30 – 13:30
WYDARZENIE BEZPŁATNE
Prawidłowy sposób rozliczenia nadgodzin średniotygodniowych od 20 lat rodzi trudności w działach kadr i jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów dotyczących czasu pracy. Sprawę komplikują długie okresy rozliczeniowe, zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, czy liczne absencje albo podwyżki wynagrodzenia dokonywane w trakcie okresu rozliczeniowego. W ramach webinaru postaramy się krok po kroku rozwiązać wszystkie problemy dotyczące tego rodzaju nadgodzin.
Kiedy?
15 maja 2025 r., godziny: 12:30-13:30
Gdzie?
Wydarzenie w formie online
Program
- Jak rozróżnić nadgodziny dobowe od średniotygodniowych?
- W jakich pięciu przypadkach mogą powstać nadgodziny średniotygodniowe?
- Jak PIP wylicza nadgodziny średniotygodniowe?
- W jaki sposób absencje i przestój w pracy wpływają na rozliczenie nadgodzin średniotygodniowych?
- Czy praca w tzw. „czarnych dziurach” także w przypadku niepełnoetatowców oznacza powstanie nadgodzin średniotygodniowych?
- Czy nieoddanie dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę czy w niedzielę oznacza powstanie nadgodzin średniotygodniowych u niepełnoetatowca?
- Kiedy powinno być wypłacane wynagrodzenie, a kiedy dodatek za nadgodziny średniotygodniowe?
- Jak wylicza się prawidłowo dodatki za nadgodziny średniotygodniowe?
- Czy czas wolny za nadgodziny średniotygodniowe może być udzielony w kolejnym okresie rozliczeniowym?
- Czy nadgodziny średniotygodniowe powinny być pokazywane w ewidencji czasu pracy dopiero na koniec okresu rozliczeniowego?
PROWADZĄCY:
Łukasz Prasołek – w latach 2003-2006 pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców, a w latach 2006-2015 pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 1.1.2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek. Jest autorem książek: „Czas pracy kierowców. Procedury, rozliczenia, wzory” (Wyd. C.H. BECK, 5 wydań), „Rozliczanie czasu pracy. 100 kazusów” (INFOR 2011) „Dokumentacja czasu pracy” (Wyd. C.H. BECK, 3 wydania). Jest również współautorem komentarzy naukowych do ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłkowej, wypadkowej oraz o emeryturach i rentach z FUS, a także książek dotyczących różnych aspektów prawa pracy wydawanych w serii Pogotowie Kadrowe przez Wydawnictwo ODDK. Od 15 lat prowadzi szkolenia dla specjalistów z zakresu kadr i płac z obszarów czasu pracy, wynagrodzeń, dokumentacji pracowniczej oraz różnych zagadnień kadrowych w ujęciu orzeczniczym. Przez blisko 10 lat był wykładowcą na kursach zawodowych dla specjalistów ds. kadr i płac.