Dwie niedziele handlowe w miesiącu: projekt posłów Polski 2050 był już po raz pierwszy czytany w Sejmie na posiedzeniu w dniu 13 czerwca 2024 roku (o projekcie pisaliśmy już we wcześniejszych aktualnościach).

Projekt, który wprowadza zmiany do ustawy z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oraz wyższe o 200 proc. wynagrodzenie dla osób pracujących w niedziele. Handel w placówkach które nie są zwolnione z zakazu na podstawie art. 6 ww. ustawy miałby odbywać się w pierwszą i trzecią niedziele w każdym miesiącu. Natomiast bez zmian pozostałyby przepisy dotyczące handlu w święta, 24 grudnia i w sobotę przez  świętami Wielkanocny.

Pracownicy pracujący w niedzielę mieliby zagwarantowany dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej pracującej niedzieli. Gdyby skorzystanie przez pracownika dnia wolnego w tym czasie nie było możliwe, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi wolnego dnia do końca okresu rozliczeniowego, a także wolnych od pracy co najmniej dwóch niedziel w miesiącu kalendarzowym. Jednocześnie pracownik miałby mieć zagwarantowaną wypłatę za pracę w niedziele w wysokości 200 procent wynagrodzenia.

Na zdjęciu czarny wózek sklepowy umieszczony pomiędzy zamazanymi, dwoma regałami z żywnością. W wózku też parę produktów.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu miałyby zminimalizować próby omijania obecnie obowiązującego prawa poprzez np. organizowanie w sklepach wypożyczalni sprzętu sportowego lub czytelni. Nowe przepisy miałyby się też przyczynić do wzrostu zatrudnienia.

Z projektem Polski 2050 nie zgadza się Polska Izba Handlu, która wskazuje, że wejście w życie przepisów ustawy oznaczałoby pogorszenie dotychczasowych warunków biznesowych dla małych przedsiębiorców, którym zostanie odebrana możliwość odrabiania strat z całego tygodnia w stosunku do dużych graczy  w niedzielę, jak ma to miejsce obecnie. Dodatkowo sama branża handlowa nie chce powrotu do niedziel handlowych.

Pierwsze czytanie w Sejmie nie zostało zakończone, natomiast wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu nie został rozpatrzony.

Chcesz się dowiedzieć, Za pracę w które dni wolne od pracy należy oddawać cały dzień wolny? Zapisz się na nasze szkolenie z czasu pracy od podstaw.