Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 18 stycznia 2023 roku interpretację w sprawie rozliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatku na zakup okularów (0115-KDIT3. 4011.920.2022.1.AD).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił doradca podatkowy prowadzący jednoosobową działalnośc gospodarczą, który chciał się dowiedzieć, czy wydatek na okulary może rozliczyć w podatkowych kosztach. Jako argument podał, że okularów będzie używał głównie do pracy wykonywanej na komputerze, a korzystanie z nich przyczyni się do sprawniejszej pracy takiej jak wyszukiwanie przepisów, zapoznawanie się z dokumentami czy sporządzanie pism. Dzięki okularom przerwy na regenerację wzroku będą krótsze, co wpłynie na realizację większej ilości zleceń i tym samym wyższe przychody. Jak podkreślił przedsiębiorca, okulary w życiu prywatnym nie były mu potrzebne.

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, stwierdzając, że wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia, a więc stanowi wydatek o charakterze osobistym. Zakup okularów to wydatek osobisty, który musi ponieść każda osoba, gdy pogorszy jej się wzrok, niezależnie od faktu prowadzenia lub nie działalności gospodarczej.

Z całością interpretacji można zapoznać się pod adresem: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit3-4011-920-2022-1-ad-wydatki-na-zakup-okularow-185215942