Praca zdalna rodzica: W ramach nowych uprawnień rodzicielskich po zmianach w prawie pracy zgodnie z art. 1881 par. 1 Kodeksu pracy pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, może złożyć wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek składa się w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Jedną z form elastycznej organizacji pracy jest praca zdalna rodzica dziecka do lat 8.

W związku z powyższym przepisem powstało pytanie, czy w sytuacji, gdy przed datą urodzin dziecka pracownik złoży wniosek o elastyczną organizację czasu pracy, i wniosek ten zostanie pozytywnie rozpatrzony przez pracodawcę, to okres trwania pracy zdalnej dla pracownika uprzywilejowanego może wykraczać poza dzień urodzin wychowywanego dziecka?

Na zdjęciu przedstawiony mężczyzna w białej bluzce, który siedzi przy biurku przed komputerem. Mężczyzna notuje coś na kartce różowym długopisem. Z tyłu za nim w tle widać dwójkę dzieci, które mają laptopy na kolanach. Praca zdalna rodzica małego dziecka do lat 8 w ramach elastycznej organizacji czasu pracy.

Do powyższego pytania odniosło się Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i w stanowisku z 9 maja 2024 roku wyjaśniło, że jednym z elementów wniosku o pracę zdalną na postawie art. 1881 Kodeksu pracy jest termin rozpoczęcia i zakończenia elastycznej organizacji pracy, co oznacza, że zgoda na wykonywanie pracy zdalnej jest wydawana na określony czas. Zdaniem Ministerstwa „(…) Granicą czasową korzystania z praw wynikających z powołanego wyżej przepisu jest ukończenie przez dziecko 8 roku życia. (…)”

Powyższe stanowisko nie określa jasno, czy z elastycznej organizacji pracy pracownik wychowujący dziecko może skorzystać do ukończenia przez nie 8. roku życia, czy też do ukończenia tego wieku może złożyć wniosek o elastyczną organizacji pracy, wydaje się jednak, że resort bardziej skłania się do pierwszego rozwiązania.