2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu zmian, która jednak na szczęście znacząco nie różni się od poprzedniej wersji z lutego br. Zmiany są raczej redakcyjne, co oznacza, że chyba wreszcie docieramy do końca drogi prac nad projektem i można liczyć w najbliższym czasie na jego przekazanie do Sejmu. Co musi nastąpić szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę koniec stanu epidemii zapowiedziany na dzień 16 maja i rozpoczęcie biegu terminu 3 miesięcy na wejście w życie nowych przepisów o pracy zdalnej.

W zakresie kontroli trzeźwości i na obecność w organizmie innych środków działających podobnie do alkoholu doprecyzowano w znaczący sposób treść protokołów z badań dokonywanych przez organy powołane do ochrony porządku publicznego oraz w przypadku badania krwi lub moczu w jednostkach służby zdrowia. Z nowego projektu wynika, że będą w nich ujęte także informacje o płci, wzroście, masie ciała, czy chorobach, na jakie pracownik choruje, co spowoduje, że będą w nich dane wrażliwe, a to znacząco podnosi ryzyka przetwarzania takich danych.

W pracy zdalnej nie ma większych merytorycznych zmian, a więc chyba wreszcie można już przystąpić do opracowywania nowych regulaminów pracy zdalnej, które zastąpią tymczasowe rozwiązania covidowe stosowane nadal przez pracodawców.

Z projektem można zapoznać się pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12354104/katalog/12835646#12835646