Przepisy o sygnalistach już we wrześniu: w dniu 24 czerwca 2024 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów, co oznacza, że przepisy zaczną obowiązywać już 25 września. Tak więc firmy, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób mają trzy miesiące na przygotowanie wewnętrznych procedur zgłoszeń naruszeń. Natomiast jeżeli chodzi o zgłoszenia zewnętrzne, to czas na ich wdrożenie jest trochę dłuższy, gdyż przepisy ich dotyczące wchodzą w życie trzy miesiące później, czyli 25 grudnia 2024 roku.
Zgodnie z przepisami w procedurze zgłoszeń wewnętrznych powinna zostać wskazana wewnętrzna jednostka organizacyjna, osoba albo podmiot zewnętrzny upoważniony do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, a także sposoby przekazywania takich zgłoszeń. Należy również wskazać bezstronną wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę, które będą upoważnione do podejmowania działań następczych.
Przedmiotem zgłoszenia może być naruszenie prawa dotyczące:
- korupcji,
- zamówień publicznych,
- usług, produktów i rynków finansowych,
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
- bezpieczeństwa transportu,
- ochrony środowiska,
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- bezpieczeństwa żywności i pasz,
- zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- zdrowia publicznego,
- ochrony konsumentów,
- ochrony prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela.
Ustawa wejdzie w życie z prawie trzyletnim opóźnieniem, gdyż dyrektywa UE o ochronie sygnalistów miała wejść w życie do 17 grudnia 2021 roku.
Ze szczegółami o ustawie pisaliśmy w artykułach Ustawa o sygnalistach przegłosowana przez Sejm oraz Poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów.