Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje aktualnie nad projektem zmiany ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Celem prac jest między innymi umożliwienie złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt cudzoziemca w formie elektronicznej, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie.

Zgodnie z zapowiedziami MSWiA wnioski o wydanie zezwolenia:

  • na pobyt czasowy,
  • na pobyt stały
  •  na pobyt rezydenta długoterminowego UE,

będą składane online w postaci elektronicznej za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS). W obecnym stanie prawnym konieczna jest osobista wizyta w urzędzie wojewódzkim i złożenie wniosku w formie papierowej, wyłącznie na urzędowym formularzu określonym w aktach wykonawczych do ustawy o cudzoziemcach. Od składającego wniosek cudzoziemca pobierane są odciski linii papilarnych, a w dokumencie podróży zamieszczany jest odcisk stempla potwierdzający złożenie wniosku. Zmiana sposobu składania wniosków ma w założeniu ułatwić obsługę wzrastającej z roku na rok liczby wniosków o legalizację pobytu w Polsce. Dostęp do Modułu Obsługi Spraw będą mieli także pełnomocnicy małoletniego cudzoziemca, osoby ubezwłasnowolnionej lub osoby małoletniej bez opieki.

Zdjęcie przedstawia dokument z Republiki Białorusi. Dokument ma ciemnozieloną okładkę ze złotym tekstem i herbem. Tekst jest w języku białoruskim i zawiera frazy „Рэспубліка Беларусь” (Republika Białoruś) oraz „Пасведчанне на жыхарства замежнага грамадзяніна” (Pozwolenie na pobyt dla cudzoziemca). Herb przedstawia stylizowane słońce, zboże i gwiazdę.

Wniosek w formie cyfrowej ma zawierać zaawansowany podpis elektroniczny oraz obowiązkowe załączniki które należy do niego dołączyć. Wnioski po  formalnej weryfikacji będą automatycznie przekazywane do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców bez konieczności ich ręcznego przepisywania.

Planowane rozwiązania umożliwią także cudzoziemcom podpisywanie wniosków online z wykorzystaniem gotowych, już funkcjonujących mechanizmów w ramach rozwiązania „login.gov.pl”. Dzięki niemu możliwe będzie podpisanie dokumentów przez profil zaufany podpisem zaufanym. Dodatkowo będzie też możliwe podpisanie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Planowany termin przyjęcia ustawy przez Rząd to IV kwartał 2024 r.