W wyroku z 6 maja 2026 r. (sygn. akt II SA/Ke 195/26) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł, że inspektorzy pracy nie mają prawa rozstrzygać sporów o wysokość wynagrodzenia. Rozstrzygnięcie takiego sporu leży w kompetencji sądów. Co za tym idzie nakaz wypłaty należnego wynagrodzenia wydany przez inspektora pracy może dotyczyć tylko bezspornego i wymagalnego wynagrodzenia, czyli np. naliczonego lecz niewypłaconego lub niewypłaconego świadczenia należnego wprost z przepisów prawa.
Sprawa, w której orzekał sąd dotyczyła kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy w jednym z podmiotów leczniczych. Po ustaleniu, że doszło do naruszenia przepisów dotyczących wynagradzania pracowników służby zdrowia inspektor nakazał naliczenie i wypłacenie pracownikom prawidłowo ustalonego wynagrodzenia w wyższych stawkach. Mimo odwołania placówki medycznej, która była w sporze z pracownikami odnośnie wynagrodzeń nakaz ten podtrzymał Okręgowy Inspektor Pracy.

WSA w Kielcach, do którego trafiła sprawa uchylił w całości nakaz płatniczy. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, ze nakaz zapłaty może być wydany wyłącznie wówczas, gdy obowiązek pracodawcy jest bezsporny i wymagalny już w momencie przeprowadzenia kontroli, a wysokość i podstawa świadczenia są bezsporne. Jeżeli co do wynagrodzenia występują kontrowersje i spór pomiędzy pracownikami a pracodawcą lub jedna ze stron w ogóle zaprzecza istnieniu lub podstawie prawnej danego świadczenia, to jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń ze stosunku pracy jest sąd.