Naczelny Sąd Administracyjny wydał 1 sierpnia 2023 roku wyrok (sygn. II FSK 270/21), który podważył dotychczasową linię orzeczniczą sądów. Zgodnie z orzeczeniem NSA zapewnienie zakwaterowania oraz transportu pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicę nie skutkuje powstaniem u niego przychodu.

Wyrok został wydany w sprawie spółki, która świadczy specjalistyczne usługi w krajach UE, i na czas ich realizacji deleguje pracowników za granicę na okres około miesiąca, udostępniając im bezpłatnie zakwaterowanie oraz transport. Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując w swoim stanowisku, że zgodnie z przepisami dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług koszty oddelegowania pracownika za granicę takie jak np. koszty zakwaterowania nie powinny być ujmowane w częściach składowych należnego mu wynagrodzenia.

Organ podatkowy w wydanej interpretacji jak i WSA w wyroku (sygn. III SA/Wa 2115/20) orzekły, że otrzymywane przez pracowników świadczenie należy traktować jako element wynagrodzenia za pracę, stanowiący część dochodu.

NSA powołał się w wyroku na przepisy unijne: wyżej wspomnianą dyrektywę 96/71/WE oraz 2014/67/WE, zgodnie z którymi elementami wynagrodzenia nie mogą być koszty transportu i zakwaterowania.