25 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt nowelizacji rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W nowym projekcie rozporządzenia zmianie uległ §3 ust 4, z którego wynikało, że rozporządzenie nie ma zastosowania do systemów przenośnych. Zgodnie z projektowanymi zapisami pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić monitor albo podstawkę pod laptopa oraz klawiaturę i mysz, jeżeli praca przy laptopie świadczona jest przez co najmniej połowę czasu pracy.

Podstawka do laptopa ma umożliwić odpowiednie podniesienie monitora do góry, tak by znajdował się na wysokości oczu osoby na nim pracującej. Rozwiązanie takie ma na celu zapobieganie dolegliwościom określanym jako zespół widzenia komputerowego czyli np. zaczerwienienie, przemęczenie, bóle oczu, odczucie suchości, podrażnienia i pieczenia oraz objawy związane z jakością widzenia (rozmycie, podwójne widzenie), a spowodowane są zbyt małą odległością pomiędzy oczami osoby pracującej a komputerem.

Rozporządzenie daje pracodawcom 3 miesiące od dnia jego wejścia w życie na dostosowanie istniejących stanowisk pracy do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.