W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii znalazła się propozycja, by sprawy z zakresu prawa pracy podlegały obowiązkowej mediacji.

Nowe przepisy miałyby być stosowane w sprawach o zapłatę (np. premii czy wynagrodzenia za nadgodziny), a także o mobbing, dyskryminację czy nierówne traktowanie. Obowiązek mediacji mógłby się też pojawić w sprawach dotyczących kar porządkowych, świadectw pracy, wypadków przy pracy, a także ustalenia istnienia stosunku pracy czy określonych warunków zatrudnienia. Natomiast sprawy sądowe związane z ustaniem stosunku pracy nie będą objęte nowymi przepisami.

Zgodnie z założeniami projektu sąd, rozpatrujący daną sprawę miałby obligatoryjnie kierować sprawę na mediację w sytuacji, gdy pozew nie zawiera informacji, czy strony podjęły próbę mediacji, ani wyjaśnień, dlaczego takie mediacje się nie odbyły.

W obecnym stanie prawnym sądy namawiają strony do zawarcia ugody, a a jeżeli wyrażają wole mediacji to są na nią kierowane. Warunkiem przystąpienia do rozmów ugodowych jest chęć zawarcia ugody.