W związku z ogłoszeniem przez Główny Urząd Statystyczny przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w 2023 roku wzrósł również minimalny próg wynagrodzenia, który wymagany jest do uzyskania Niebieskiej Karty UE.

Niebieska Karta UE wydawana dla cudzoziemców ubiegających się o pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, a wprowadzona została na bazie Dyrektywy Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wysokich kwalifikacji.

Głównym celem wprowadzenia Niebieskiej Karty UE było przyciągnięcie wysoko wykwalifikowanych pracowników na teren Unii poprzez umożliwienie im łatwiejszego zatrudnienia oraz większej elastyczności w zmianie pracy lub kraju zatrudnienia, co dotyczy między innymi działów IT (programiści, architekci aplikacji, architekci danych).

Oprócz udokumentowanych kwalifikacji kolejnym istotnym warunkiem ubiegania się o Niebieską Kartę UE jest wykazanie, że występujący z wnioskiem o jej uzyskanie cudzoziemiec osiąga wynagrodzenie na poziomie nie niższym niż 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Oznacza to, że w 2024 roku miesięczne wynagrodzenie takiej osoby nie może być niższe niż 10.733,22 zł brutto. W stosunku do 2023 roku jest to wzrost o 1 214,00 złotych.

Nowa, wyższa kwota ma też zastosowanie do wniosków złożonych od 1 stycznia 2024 r. do dnia ogłoszenia przez GUS przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 9 lutego 2024 r.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji potrzebnych przy prawidłowym zatrudnianiu cudzoziemców zapraszamy na szkolenie: Cudzoziemcy w kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej