Czy warzywa i owoce dla pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów? Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej w wydanej 26 października interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW) potwierdził, że warzywa i owoce zakupione dla pracowników oraz współpracowników (czyli osób na umowach o dzieło, zleceniach czy też mających własną działalność gospodarczą) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

O interpretację wystąpiła spółka która postanowiła zapewniać swoim pracownikom i współpracownikom świeże owoce i warzywa, jako argumentu używając stwierdzenia, że są to działania mające poprawiać kondycję zdrowotną jak i psychiczną pracowników, czego efektem mają być lepsze wyniki osiągane przez firmę, a także większa integracja w zespołach. Jako jeden z argumentów spóła podała, że działanie takie wpływa na pozytywną opinię o pracodawcy, a firma chce być postrzegana jako przyjazna pracownikowi. Firma na dostawę owoców i warzyw podpisała umowę z dostawcą, który za zakup i dostawę wystawia faktury.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił zdanie firmy wnioskującej o wydanie interpretacji, podkreślając, że dbanie o dobrą atmosferę i kondycję pracowników podnosi morale w miejscu pracy oraz przekłada się na poprawienie ich wyników i szybszego osiągania celów biznesowych co za tym idzie ma to wpływ na realne przychody przedsiębiorstwa. W związku z tym wydatki poniesione na zakup owoców i warzyw można wrzucić do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo zakup owoców i warzyw dla pracowników nie jest wyłączoną z kosztów reprezentacją, gdyż reprezentacja nie obejmuje działań, które podejmowane są w stosunku do własnych pracowników oraz współpracowników. W związku z tym koszty te nie podlegają wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Głodnych wiedzy zapraszamy również do lektury artykułów Stanowisko ZUS – dofinansowanie posiłków dla pracowników oraz Posiłki dla pracowników a finansowanie z ZFŚS i zapoznaj się ze stanowiskami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odnośnie finansowania posiłków dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.